Torbiel zęba ( lub cysta ) jest tworem jamistym, wypełnionym płynem. Torbiel może prawdziwa – wysłana nabłonkiem lub rzekoma – niewysłana. Występuje jako odpowiedź na penetrację tkanek przez drobnoustroje chorobotwórcze. Przez długi czas choroba przebiega bezobjawowo, ale może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Chorobie często towarzyszy pojawienie się przetoki na dziąśle. W początkowej fazie można zdiagnozować torbiel tylko za pomocą RTG. Niektórzy myślą, że torbiel można leczyć, powiem więcej – torbiel należy leczyć. Współczesna medycyna oferuje kilka sposobów, aby rozwiązać ten problem. Parędziesiąt lat temu odpowiedź była jasna: lekarz dentysta usuwał torbiel wraz z zębem. Dziś, wszystko zależy od etapu jej rozwoju. Ponadto jeśli torbiel zęba i ciąża zbiegły się, to taka sytuacja wymaga specjalnego podejścia. W każdym razie jeśli to możliwe, dentyści starają się zachować ząb. Należą do nich:

  • Leczenie zachowawcze
  • Leczenie chirurgiczne

Leczenie zachowawcze.

W początkowej fazie zapalenie jest usuwane za pomocą antybiotyków i sanacji kanałów korzeniowych. Lekarz dentysta musi wszystko wyjąc z kanału, dokładnie oczyścić oraz zdezynfekować. Następnie stomatolog wprowadza lek do kanału, który stymuluje wzrost tkanek otaczających. Kanał zamyka się na kilka miesięcy za pomocą wypełnienia tymczasowego. Ta procedura jest powtarzana aż do pełnego powrotu do zdrowia w ciągu około sześciu miesięcy. Jeśli w tym okresie nie znaleziono torbiel na RTG, leczenie było skuteczne. Następnie lekarz wypełnia kanały i zamyka wypełnieniem stałym. Jeśli leczenie nie było skuteczne, a torbiel zaczyna gwałtownie rosnąć, to jest wskazana operacja.

Leczenie chirurgiczne.

Najczęściej torbiel jest diagnozowana już w zaawansowanym stadium, gdy leczenie zachowawcze nie jest możliwe. W związku z tym w większości przypadków wskazane jest leczenie chirurgiczne. Wyróżniamy:

  • Cystostomia. W takim przypadku zachodzi częściowe usunięcie błony śluzowej torbieli, w celu usunięcia ropy. Taka operacja odbywa się, gdy nie jest możliwe do wykonania wycięcie (duży rozmiar torbieli, możliwość uszkodzenia otaczających tkanek, itp.), lub jeśli istnieje zawartość ropna, która zakłóca gojenie. Operacja jest zwykle wykonywana w znieczuleniu miejscowym.
  •  Cystektomia. Cystektomia jest najczęstszym rodzajem leczenia chirurgicznego. W tym przypadku ząb zostaje zachowany.
  • Hemisekcja. Hemisekcja jest wykonywana jeśli nie ma możliwości zachować jeden z korzeni zębów. W tym przypadku lekarz dentysta całkowicie usuwa torbiel, jeden korzeń, a także część zęba nad nim. Następnie lekarz odbudowuje ząb, na przykład, wykonuje koronę. Hemisekcja jest mniej delikatnym sposobem leczenia torbieli korzenia zęba.

Wszystkie te sposoby pozwalają zachować ząb.

Leczenie torbieli za pomocą lasera.

Ostatnio stomatolodzy stosują nową metodę usunięcia torbieli – za pomocą lasera. Jest to jeden z najbardziej szybkich, bezbolesnych i skutecznych sposobów.  Wiązka laserowa zapewnia stopniowe zanikanie torbieli i sterylizuje korzenie zęba.

Plusy:

  •  Operacja jest bezkrwawa;
  • Laser dezynfekuje porażony obszar (prawdopodobieństwo dystrybucji bakterii zmniejsza się niemal do zera);
  • Szybkie gojenie po zabiegu;

Wadą tej metody jest jej wysoki koszt.

Usuniecie torbieli wraz z zębem.

Czasami wszystkie powyższe zabiegi nie pomagają. I dopiero wtedy lekarzy muszą użyć radykalną metodę. Należy usunąć torbiel wraz z zębem. Poważną wadą tej metody jest utrata zęba i trudność operacji. Mogą być komplikacje: np. ze względu na pozostałe fragmenty zęba w szczęce, co grozi stanem zapalnym i powstaniem nowych torbieli po ekstrakcji zęba. Jeśli zdiagnozowano torbiel zęba mądrości, to jest to wskazaniem do usunięcia „ósemki” wraz z torbielą. Gdy rana całkowicie zagoi się, można odbudować utracony ząb za pomocą implantacji. Specjaliści uważają, ze leczenie za pomocą medycyny ludowej jest przeciwwskazane. Po pierwsze, jest to poważna choroba i przeprowadzić właściwe leczenie może tylko wykwalifikowany lekarz. Ponadto takie leczenie może przyspieszyć proces zapalenia i to jest obarczone poważnymi konsekwencjami, np., może prowadzić do zakażenia krwi.

Czy to boli?

Usuniecie torbieli jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. W związku z tym nie należy bać się bólu podczas zabiegu. Ból wystąpi dopiero po zabiegu. Dzieje się tak z powodu urazu tkanek wyrostku zębodołowego. Z reguły po usunięciu torbieli jest obrzęk. W takim przypadku lekarz przepisuje antybiotyk, leki przeciwbólowe i płukanki przeciwzapalne, i ból i obrzęk szybko ustępują.

Zadzwoń Demed Wołomin